Ćwiczenia na świeżym powietrzu – w jaki sposób wpływają na nasz mózg i zdrowie?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – w jaki sposób wpływają na nasz mózg i zdrowie?

Ćwiczenia outdoorowe stanowią coraz chętniej wybieraną formę aktywności fizycznej. I trudno się temu dziwić. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że odrobina ruchu na świeżym powietrzu dostarcza naszemu organizmowi więcej korzyści, niż trening odbywający się w zamkniętym pomieszczeniu. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób ćwiczenia w plenerze wpływa na nasze zdrowie!

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Efektywność treningu zależy nie tylko od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, lecz również warunków panujących w otoczeniu. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z Peninsula College of Medicine and Dentistry. Z przeprowadzonych przez nich eksperymentów wynikało, że osoby ćwiczące na świeżym powietrzu cieszyły się lepszym zdrowiem niż te, które trenowały w zamkniętym pomieszczeniu.

Miłośnicy outdooru mieli lepiej natlenioną krew oraz wyższy poziom witaminy D w organizmie. To jednak nie wszystko! Naukowcy udowodnili, że ćwiczenia w plenerze miały korzystny wpływ na poprawę samopoczucia. Osoby, które preferowały aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, odczuwały z reguły wyższy poziom energii i osiągały większą satysfakcję z ukończonego treningu.

Skąd takie wyniki? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci z University of Michigan, którzy porównali wartości biomarkerów osób trenujących na zewnątrz z tymi, które przeważnie ćwiczyły w pomieszczeniu. Co się okazało? Sportowcy należący do pierwszej grupy mieli z reguły niższy poziom kortyzolu i adrenaliny. W efekcie rzadziej cierpieli na depresję oraz odczuwali niższy poziom stresu.

Jak ćwiczenia na świeżym powietrzu wpływają na nasz mózg?

Interesujące są również wyniki badań dotyczących tego, w jaki sposób trening outdoorowy wpływa na nasz mózg. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Lekarze z Oregon Health & Scence University odkryli, że aktywność na świeżym powietrzu stymuluje rozwój sieci neuronów, szczególnie zaś w tych częściach mózgu, które odpowiadają za procesy uczenia się i zapamiętywania. Osoby trenujące na zewnątrz miały wraz z tym mniej problemów z koncentracją i utrzymaniem uwagi.

Odznaczały się również szybszą reakcją na bodźce. Inne badania naukowe udowadniają z kolei, że dotleniony mózg skuteczniej się regeneruje. Właśnie dlatego osoby, które ćwiczą w plenerze z reguły odczuwają więcej energii.

Gdzie można wykonywać ćwiczenia outdoorowe?

Treningi outdoorowe można wykonywać w różnych miejscach – w lasach, na plaży, czy w coraz częściej spotykanych parkach street workoutu. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie. Często składają się one ze specjalistycznych urządzeń, które pozwalają pracować nad różnymi grupami mięśni. Nawet w niedużych miasteczkach można dziś znaleźć niewielkie siłownie plenerowe, w których nie brakuje drabinek wyposażonych w drążki do ćwiczeń. Na więcej udogodnień mogą liczyć mieszkańcy dużych miast. Tamtejsze parki treningowe składają się z reguły z bardziej profesjonalnych urządzeń gimnastycznych takich, jak chociażby orbitek, wahadło, twister lub wioślarz.

Osoby, które dużo i regularnie ćwiczą, niekiedy decydują się na postawienie siłowni plenerowej we własnym ogrodzie. W skład najprostszych zestawów wchodzą zazwyczaj drabinki gimnastyczne i drążki, które pozwalają wykonywać takie ćwiczenia, jak np. wymachy nóg, dipy, czy podciąganie. Dużą zaletą tego typu konstrukcji jest możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy. Wystarczy tylko dokupić huśtawki, a także siatki i ścianki wspinaczkowe do ogrodu, by zamienić plenerową siłownię w podwórkowy plac zabaw.

Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, aby poprawić swoje zdrowie?

Ćwiczenia na dworze to dobry sposób na urozmaicenie codziennych treningów. Do wyboru masz bowiem mnóstwo opcji: możesz uprawiać jogging, jeździć na rowerze lub rolkach, czy po prostu spacerować z kijkami. Jeśli zależy Ci, by bardziej pracować nad swoją formą, odwiedź park street workoutu. Znajdujące się tam urządzenia pozwolą Ci na wykonywanie wielu ćwiczeń z zakresu kalisteniki, takich jak chociażby:

  • pompki na poręczach,
  • podciąganie nachwytem i podchwytem,
  • przysiady,
  • wznosy nóg,
  • skręty tułowia.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu szybkich efektów, pamiętaj, by Twój program treningowy był urozmaicony. Staraj się zatem wykonywać ćwiczenia, które angażują mięśnie całego ciała. Dbaj również o regularność. Nie oczekuj spektakularnych efektów, jeśli będziesz trenować od czasu do czasu. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że aby wzmocnić siłę mięśni i poprawić kondycję, należy ćwiczyć krótko, ale każdego dnia.

Ruch na świeżym powietrzu – doskonały sposób, by poprawić swoje zdrowie!

Zastanawiasz się, co zrobić, by stać się zdrowszym? A może chcesz pracować nad swoją formą, ale brakuje Ci motywacji? Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na treningi outdoroowe. Pamiętaj, że taki rodzaj aktywności fizycznej korzystnie wpływa na zdrowie oraz poprawę samopoczucia. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. poradnik, w którym przedstawiamy najciekawsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących.

Podobne Artykuły