Jak zadbać o trawnik po zimie?

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Wiosna zaczyna zbliżać się coraz większymi krokami. Nie zdążymy się obejrzeć, a już będzie nas zachwycać wielobarwnymi kwiatami i ciepłymi promieniami słońca. Dlatego już teraz należy zastanowić się, jak trzeba dbać o trawnik po zimie.

By móc przez całą wiosnę i lato, aż do późnej jesieni, cieszyć się piękną i soczystą zielenią wystarczy odpowiednio pielęgnować nasz zielony dywan. Zadbany trawnik to najlepszy sposób by ozdobić nasze podwórko, a oto kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

Początki pielęgnacji trawnika powinniśmy zaplanować na czas tuż po roztopach. Należy jednak pamiętać, że ziemia może być wówczas bardzo mocno nasiąknięta wodą, dlatego też unikajmy chodzenia po trawniku oraz prowadzania ciężkiego sprzętu, który mógłby pozostawić nierówności.

Z reguły, już w marcu, można swobodnie rozpocząć oczyszczanie trawnika – trzeba wygrabić obumarłą trawę, liście i mech. Tak zwany „filc” bardzo utrudnia dopływ powietrza do gleby oraz zatrzymuje wodę na jej powierzchni. Efektem mogą być różnorodne choroby i stale pogarszający się stan trawnika. Oczyszczenie trawnika po zimie powinno być przeprowadzone bardzo dokładnie i delikatnie by młoda darń nie została uszkodzona. Dopiero wówczas można rozpocząć dalszą pielęgnację.

Po zimie, zbierająca się w ziemi woda oraz inne, mechaniczne czynniki, mogą spowodować nierówności. Aby zapobiec w przyszłości obsychaniu trawy należy przeprowadzić wyrównywanie terenu – najlepszym sposobem jest zwałowanie, które dokładnie dociśnie kępy do podłoża.

Jednym z najważniejszych kroków podczas pielęgnacji trawnika po zimie jest oczywiście pierwsze koszenie. Gdy trawa odbije młodymi źdźbłami należy zadbać o dobrze naostrzone noże w kosiarce i ich właściwe ustawienie. By nie uszkodzić trawy nie powinno się ciąć niżej niż 1/3 wysokości trawy.

Zdrowy i zadbany trawnik na pewno będzie wspaniałą ozdobą. Jednakże aby móc cieszyć się zielonym dywanem w naszym ogrodzie trzeba włożyć w to odrobinę pracy. Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest nawożenie. Przy takiej pielęgnacji można mieć pewność, że trawnik po zimie będzie w doskonałej kondycji przez cały rok.

Podobne Artykuły