Jak zabezpieczyć ogród przed psem

Piękne, słoneczne dni i nasz własny ogród – nie ma lepszego sposobu na spędzenie kilku wolnych chwil. Zazwyczaj, aby móc cieszyć się wspaniale wyglądającym ogrodem, który będzie nas zachwycał różnorodnymi kwiatami oraz krzewami, niesamowicie zielonym trawnikiem, trzeba włożyć trochę pracy. Co jednak, gdy mamy czworonożnego pupila? Czy rozkopane rabatki kwiatowe, wydeptany i przekopany trawnik, to naprawdę coś, co musi być nieodłącznym elementem posiadania psa w ogrodzie? Na szczęście nie! Jest kilka sposobów, które pozwolą łatwo i szybko zabezpieczyć ogród przed psem.

 1. Teren wokół ogrodzenia
  Pies to prawdziwy i wierny strażnik, który większość dnia uwielbia spędzać przy ogrodzeniu, obserwując, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Można to zazwyczaj zauważyć przez wydeptaną ścieżkę wzdłuż ogrodzenia. Dlatego też jeżeli chcemy, aby rosły tam rośliny, należy mieć to na uwadze. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu „zrezygnowanie” z tego kawałka ziemi i „oddanie” go psu. Wystarczy, że utwardzimy tam specjalną ścieżkę o szerokości do 1 metra, by przestać się martwić o rośliny.
 2. Przygotujmy wybieg dla psa
  Bardzo ważne jest specjalnie dostosowane miejsce, gdzie pies będzie mógł się schronić. Buda oraz otaczający ją teren powinien być pozbawiony sadzonek kwiatów i niskich krzewów. Dobrze, jeżeli znajdzie się w bliskim sąsiedztwie drzewo, na przykład owocowe, które w gorące dni zapewni zwierzęciu cień.
 3. Psia toaleta
  Dokładnie, istnieje sposób na pozbycie się niemiłych niespodzianek na trawniku. Wystarczy, że w pobliżu wybiegu dla psa, wkopiemy w ziemię metalowy lub drewniany słupek, a dołek wypełnimy drobnym żwirkiem. Warto pamiętać, szczególnie gdy przyzwyczajamy psa do nowych zasad, by umieścić przy słupku np. szmatkę z zapachem innego psa.
 4. Bezpieczny trawnik i grządki
  W przypadku trawnika jedynym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup mieszanki traw odpornych na deptanie. Tuż przed sianiem ziemia powinna zostać zwałowana, dzięki czemu będzie o wiele bardziej odporna na rozkopywanie. Ratunkiem dla grządek z kwiatami jest podniesienie ich i otoczenie kamieniami lub drewnianymi sztachetkami.
 5. Zabezpieczenie dziecięcego placu zabaw
  Nie wolno zapominać o placu zabaw w ogrodzie. Pies biegając nie zawsze zwraca uwagę na swoją trasę biegu. Szczególnie narażona jest piaskownica, dlatego też warto zadbać o specjalne nakrycie – uniemożliwi ono zabezpieczenie czystego piasku w czasie, gdy dzieci się nie bawią.

Podobne Artykuły