Jesień w kuchni

Koniec lata, to jeszcze nie jest koniec świata! I chociaż uwielbiamy słoneczne i ciepłe dni, pełne pysznych smakołyków z jesiennego ogródka, to jednak jesienią, nie musimy z nich rezygnować. Warto na nowo odkrywać jesienne smaki, które, nie oszukujmy się, odeszły czasami w zapomnienie.


Jesienią królują dynie. Jest to niezaprzeczalna prawda, i jeżeli ktoś spyta nas, o to, co kojarzy nam się z tą porą roku, to zaraz po liściach i kasztanach, wymieniamy właśnie dynie. Można je przygotowywać na wiele sposobów i warto je docenić, bo są prawdziwą skarbnicą witamin. Nie tylko pestki dyni zachwycają nas swoim smakiem i uniwersalnością. Również miąsz może być przygotowywany na różne sposoby – zupa, konfitura, placuszki na słodko i ostro, ciasto, a nawet spagetti dyniowe. Wszystko, co tylko sobie wymyślimy.

Ciekawym warzywem, które jest przez wiele osób niedoceniane, jest cukinia. To bardzo dobry wybór dla dzieci, które nie zawsze przepadają za wyrazistymi smakami, ponieważ smakiem cukinii możemy swobodnie manipulować. Jej łagodność jest zaletą i stanowi doskonałą bazę dla wielu potraw. Można zacząć od klasycznych placków z cukinii – zdrowszego odpowiednika placków ziemniaczanych, a skończyć na łagodnym leczo, zupie lub nawet makaronie.

Jabłka i gruszki – mega bomby witaminowe, których możliwości wykorzystania są ograniczone jedynie naszą inwencją twórczą! Jabłka można podawać już nawet najmniejszym smakoszom w postaci delikatnego musu. Bardzo dobrze sprawdzają się, zarówno jabłka jak i gruszki, w różnorodnych wypiekach, a najlepiej chyba, w tarcie z kruszonką i pamiątką z lata, czyli lodami.

Brukselka… Chyba każdy przyzna, że nie było to zbyt ulubione warzywo, dodatkowo jest dość zapomniana, a nawet nieznana. Jednakże jesienna zupa brukselkowa potrafi zaskoczyć jej największego przeciwnika. Zaskakuje bogactwem i łagodnością smaku, delikatną słodyczą i niepowtarzalną aksamitną konsystencją. Warto powrócić do brukselki i przemycać ją w naszym jesiennym manu.

Grzyby i grzybki! Jesień to raj dla grzybiarzy. Poranne wycieczki do lasu i długie spacery w celu zbierania tych jesiennych wspaniałości mogą zaowocować naprawdę przepysznymi daniami. I chociaż grzyby nie są zbyt wielką skarbnicą witamin, to nadal posiadają wielu zwolenników. Przecież marynowane grzybki lub pierogi z grzybami są już tradycją! Cóż pojawi się zimą, na wigilijnym stole, jeżeli nie kapusta z grzybami?

Jesień jest chyba jedną z najbogatszych pór roku. Nie warto się obawiać, że szaruga, deszcze i brak słońca mogą nam popsuć nastrój. W tym czasie warto wybierać produkty sezonowe, korzystać z tego bogactwa witamin zamiast decydować się truskawki w październiku, które zazwyczaj przebywają naprawdę długą drogę nim dotrą na nasze półki…

Podobne Artykuły