Ćwiczenia dla dzieci – warto zachęcać kilkulatka do aktywności fizycznej

Ćwiczenia dla dzieci – warto zachęcać kilkulatka do aktywności fizycznej

Współcześnie można stwierdzić, że dzieci spędzają dużo mniej czasu na aktywności fizycznej, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Bardzo silny rozwój mediów i technologi sprawił, że każdy kilkulatek woli spędzić czas oglądając ulubioną bajkę niż biegając za piłką na podwórku lub planując wycieczkę rowerową. Skutkuje to wieloma chorobami, które niestety coraz częściej dotykają młodych ludzi, a są, bardzo często, bagatelizowane w okresie dziecięcym.

Aktywność fizyczna kilkulatków ma ogromne znaczenie na rozwój młodego organizmu. Odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia sprawi, że poprawia się koordynacja ruchowo-wzrokowa oraz apetyt. Każde dziecko powinno mieć możliwość odreagowania stresu jaki przeżywa będąc w szkole, a najlepszą formą jest właśnie sport. Dzięki temu dziecko nie tylko będzie o wiele spokojniejsze, lecz również poprawi się jego koncentracja i wyniki w nauce.

Warto pamiętać, że ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzy- oraz czterolatkowi z pewnością wystarczy spacer oraz zabawa z rówieśnikami na placu zabaw, gdzie będzie mógł jednocześnie ćwiczyć relacje międzyludzkie oraz aktywność fizyczną. Dla starszych dzieci bardzo dobrą formą aktywności są rolki, rower, hulajnoga lub nawet deskorolka. Dzięki temu dziecko uczy się utrzymywać równowagę i zyskuje cenne umiejętności. Dużą popularnością cieszą się również zajęcia na basenie. Jest to idealny wybór dla każdego dziecka, nawet dla tych najmłodszych.

Niestety, zajęcia wychowania fizycznego jakie się odbywają w szkole bardzo często oparte są na rywalizacji, pojawiają się elementy wstydu przed rówieśnikami oraz złości i rezygnacji, gdy kilkulatek nie jest w danej dyscyplinie najlepszy. Warto zachęcać swoje dziecko do aktywności w domu oraz na podwórku. Poprawienie się kondycji fizycznej pozytywnie wpłynie na nastawienie młodego człowieka i być może sprawi, że niepozorna zabawa i ćwiczenia przerodzą się w prawdziwą pasję, która zaowocuje poważnymi planami związanymi z zawodowym uprawianiem sportu?

Podobne Artykuły