Ochrona dzieci przed słońcem

Okres letni to wspaniały czas na zabawę w ogrodzie. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci. Słońce to źródło dobroczynnej witaminy D, która jest niezwykle istotna dla naszego organizmu, a szczególnie, jest bardzo ważna dla naszych najmłodszych pociech. Jednakże zabawa na słońcu ma również wiele minusów i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Zapraszamy do sprawdzenia, jak chronić skórę przed słońcem.

Ochrona przed słońcem jest niezwykle istotna. Gorące dni zachęcają nas do noszenia krótkich spodenek oraz koszulek na ramiączkach, coraz częściej można spotkać maluszki ubrane jedynie w lekkie kaftaniki. Takie zachowania są niestety bardzo niebezpieczne dla dzieci. Warto pamiętać, że skóra dzieci do 3 roku życia jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych, chociażby dlatego, że nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mechanizmów, które prawidłowo by je chroniły. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak chronić skórę dziecka przed słońcem.

W przypadku noworodków i niemowląt ochrona przed słońcem powinna być naprawdę wysoka. Warto zwracać uwagę na wybierane ubranka – najlepiej sprawdza się odzież wykonana z naturalnej bawełny oraz lnu, gdyż są to materiały, które pozwalają skórze oddychać. Również czapeczka lub kapelusz powinny stanowić podstawowy element zabierany na każde wyjście z domu. Oczywiście, niezbędny jest również odpowiednio dobrany krem z filtrem, którym smarujemy buzię i rączki maluszka. Najmniejsze dzieci, mimo że potrzebują witaminy D, nie powinny przebywać na słońcu. Każdorazowo wychodząc na spacer należy pamiętać o parasolce do wózka, która zapewni cień w każdym momencie spaceru. Na spacer najlepiej jest wybierać godziny popołudniowe.

Starsze dzieci są już odporniejsze, lecz należy pamiętać, że skóra zapamiętuje każdy promień słońca. Dlatego też krem z filtrem jest podstawowym elementem zabezpieczającym skórę dziecka. Warto pamiętać, że jednorazowe nałożenie kremu nie wystarczy – dziecko bawiąc się w gorący dzień naturalnie się poci, myje często dłonie i twarz. Trzeba nieustannie dbać o ochronę, więc należy mieć na uwadze, by twarz i dłonie smarować kremem z filtrem nawet kilka razy dziennie. W przypadku upalnych dni, należy ograniczyć do minimum przebywanie dzieci na słońcu w godzinach południowych – najlepszym rozwiązaniem jest spędzenie tego czasu w mieszkaniu lub zaprojektowanie miejsca do zabawy w zacienionej części ogrodu. Warto również unikać sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i powodują wzmożone pocenie się młodego organizmu.

Ochrona dziecka przed słońcem pozwalana uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak poparzenia słoneczne, a nawet udar. Dziecko zawsze powinno mieć przy sobie czapkę z daszkiem, a większość zabawy na świeżym powietrzu powinna odbywać się na świeżym powietrzu. Pamiętajmy również o właściwym nawodnieniu organizmu – jest to szczególnie ważne dla dzieci.

Podobne Artykuły