21 pomysłów na zabawy dla dzieci na dworze z wykorzystaniem małpiego gaju/ogrodowej siłowni

21 pomysłów na zabawy dla dzieci na dworze z wykorzystaniem małpiego gaju/ogrodowej siłowni

Zabawy z dzieckiem na dworze to doskonała okazja do oderwania pociechy od ekranu komputera i zacieśniania więzi rodzinnych. Poza tym pokonywanie przeszkód małpiego gaju czy ćwiczenia na siłowni w ogrodzie mają pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

Zabawy z wykorzystaniem małpiego gaju

Zabawy na małpim gaju to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jednak problem pojawia się, gdy trzeba znaleźć takie miejsce do zabawy i ćwiczeń dla dzieci. W mniejszej miejscowości czy pod miastem czasem jest to trudne, a wręcz niemożliwe.

Bez obaw – jeśli Twoje dziecko uwielbia zabawy na małpim gaju, nie musisz się o to martwić. Rozwiązaniem jest stworzenie takiego miejsca tuż obok domu. Czy jest to bezpieczne? Jak najbardziej tak, o ile wybierzesz odpowiednią konstrukcję. Małpi gaj w ogrodzie, powinien być wykonany z najwyższej jakości drewna, które jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zakup masz już za sobą i pozostaje już tylko rozpocząć zabawy z dzieckiem na dworze? Podpowiadamy, które z nich wywołają uśmiech na twarzy Twojej pociechy!

 1. Pokonywanie drabinki poziomej, czyli zabawa w tarzana.
 2. Wspinaczka na ściance wspinaczkowej – to doskonały sposób na rozwinięcie umiejętności chwytnych.
 3. Relaksujące zabawy dla dzieci na huśtawce.
 4. Pokonywanie ruchomych drabinek.
 5. Tradycyjne zabawy dla dzieci w nowym wydaniu, czyli np. popularna „Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy!”. Dzieci będą musiały wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i kreatywnością, aby zastygnąć w jednej pozycji, będąc np. na drabince.
 6. Zabawy tematyczne, które rozbudzą wyobraźnię Twojej pociechy. Atrakcje ogrodowe dla dzieci sprawdzą się nie tylko na co dzień, ale i podczas specjalnych okazji. Jeśli organizujesz urodzinki w pirackim stylu, możesz zmienić małpi gaj w statek piracki!

Ogrodowa siłownia dla dzieci – ciekawe pomysły na ćwiczenia

Ogrodowa siłownia jest doskonałym miejscem do zabawy i poprawy kondycji fizycznej dziecka. Poniżej znajdziesz przykłady ćwiczeń dla dzieci, które łączą przyjemne z pożytecznym.

 1. Zabawa w tarzana, która wzmacnia mięśnie górnej części ciała, czyli pokonywanie poziomej drabinki.
 2. Podciąganie się na linie, które poprawia koordynację ruchową, motorykę i zwinność.
 3. Wspinaczka albo pokonywanie ruchomych drabinek na czas.
 4. Podciąganie na drążku z pomocą rodzica.

Pamiętaj, żeby spośród ogrodowych zabaw dla dzieci wybrać te, które są dostosowane do wieku i umiejętności Twojego dziecka.

Wspólne zabawy z dzieckiem w ogrodzie

Zabawy na ogrodowej siłowni to także świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. Nie masz pomysłu, w co się bawić z dzieckiem? Sprawdź poniższe propozycje.

 1. Pokonywanie przeszkód na czas. Zorganizuj mini zawody dla dzieci i ogłoś, że wygrywa zawodnik, który najszybciej pokona ściankę wspinaczkową, ruchome drabinki itd.
 2. Trafienie piłeczką do celu. Masz pod ręką małą piłkę? W takim razie możesz pobawić się z dzieckiem i przekonać się kto więcej razy trafi nią między drabinki i inne elementy ogrodowej siłowni.
 3. Poszukiwacze skarbów. Jeśli masz młodsze dzieci świetnym pomysłem na zabawę z nimi, będzie wspólne poszukiwanie przedmiotów ukrytych w małpim gaju.
 4. Tor przeszkód – pokonywanie poziomych drabinek, ścianki wspinaczkowej itd. będzie dużym wyzwaniem, a zarazem świetną zabawą.
 5. Huśtawka ogrodowa bocianie gniazdo, czyli relaksujące przerwa podczas intensywnej zabawy. Podczas bujania w tak skonstruowanej huśtawce Twoja pociecha złapie oddech przed dalszymi harcami. Poza tym będzie to dobra okazja do wspólnej rozmowy.
 6. Kto szybciej dotknie elementu o określonym kształcie lub kolorze – zabawa, która uczy spostrzegawczości.
 7. Berek z wykorzystaniem małpiego gaju – propozycja na zupełnie inną wersję tej klasycznej zabawy. Umów się z dziećmi, że np. jeśli ktoś dotknie szybko wybranego elementu, nie zostanie złapany.
 8. Wspólna wspinaczka, czyli zabawa polegająca na tym, komu uda się wejść wyżej.
 9. Pytanie albo wyzwanie, czyli jedna z edukacyjno-sportowych zabaw z dziećmi na dworze. Do czapki lub torebki wrzucasz pytania z wybranej dziedziny. Następnie odbywa się losowanie w parach. Która z nich nie zna odpowiedzi, dostaje zadanie do wykonania – ważne, żeby była to praca zespołowa.
 10. Pokonywanie przeszkód z zawiązanymi oczami. Podzielcie się na dwuosobowe drużyny. Jedna osoba będzie miała zakryte oczy, a zadaniem drugiej będzie przeprowadzenie jej przez tor z przeszkodami.
 11. Zabawa w twistera – nie potrzebujesz planszy do tej zabawy. Wystarczy ogrodowa siłownia, w której znajdują się kolorowe elementy.

Korzyści z aktywności fizycznej dla dzieci

Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu to nie tylko świetna rozrywka. Pokonywanie drabinek, ścian wspinaczkowych i innych przeszkód niesie za sobą wiele korzyści. Zabawy na małpim gaju pomagają poprawić kondycję i utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacniają mięśnie wszystkich partii ciała, a także są doskonałym ćwiczeniem rozwijającym pamięć, spostrzegawczość czy kreatywność.

Podobne Artykuły