Bezpieczeństwo na przydomowym placu zabaw. Jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo na przydomowym placu zabaw. Jak o nie zadbać?

Zabawa na świeżym powietrzu może dostarczyć dziecku mnóstwo frajdy. Jest również doskonałą okazją do poznawania świata oraz rozwijania swojej kreatywności. Jest tylko jeden warunek – przestrzeń, w której przebywa Twoja pociecha, powinna być dopasowana do jej potrzeb. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo na placu zabaw.

Przepisy i normy dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw

Właściwie zaprojektowany plac zabaw powinien być nie tylko ciekawy i angażujący dla dziecka, ale także bezpieczny. Wymogi, jakie powinny spełniać urządzenia zabawowe, opisane zostały w wielu normach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują standardy oznaczone sygnaturą PN-EN 1176. Wskazują one na podstawowe wymogi, jakie powinien spełniać bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Wiele szczegółowych wytycznych dotyczących urządzeń zabawowych, zawartych zostało także w normie PN-EN 71-8:2018-04. Wskazuje ona m.in. na wymagania, jakie powinny spełnić huśtawki czy drążki przeznaczone do użytku domowego.

Bezpieczeństwo na placu zabaw to niewątpliwie jedna z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, urządzając centrum rekreacji we własnym ogródku. Warto zatem wybierać spośród rozwiązań, które mają odpowiednie certyfikaty. Jeśli natomiast chcesz stworzyć plac zabaw według własnego pomysłu, zgłoś się do producenta, posiadającego doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że plac zabaw zostanie przygotowana tak, by był nie tylko ciekawy dla malucha, lecz również zgodny z poszczególnymi częściami normy PN-EN 1176.

Jakie urządzenia wybrać, aby plac zabaw był bezpieczny dla dzieci?

Aby zorganizować bezpieczny plac zabaw dla dziecka naprawdę nie trzeba wiele. Często wystarczy już sama piaskownica, by zmobilizować smyka do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie lada frajdą dla kilkuletniego malucha okaże się z kolei huśtawka czy zjeżdżalnia. Starszego smyka może z kolei zainteresować linowy tor przeszkód, zbudowany z siatki wspinaczkowej. Zabawa na tego typu placu zabaw rozwija sprawność ruchową oraz korzystnie wpływa na kształtowanie poczucia równowagi.

Coraz większą popularnością cieszą się również drewniane place zabaw do ogrodu. Tego typu rozwiązania dostępne są dziś w wielu aranżacjach. Najprostsze modele łączą trzy funkcje – huśtawki, zjeżdżalni oraz piaskownicy. Te nieco droższe mogą być wyposażone w ściankę wspinaczkową, drabinki czy drążki do podciągania dla dzieci. Mnogość akcesoriów i urządzeń zabawowych sprawiają, że tego typu plac zabaw łatwo zaaranżować w taki sposób, aby jak najbardziej uatrakcyjnić dziecku zabawę na świeżym powietrzu.

Dla bardzo aktywnego smyka nie lada gratką okaże się natomiast ścianka wspinaczkowa dla dzieci. Kilkulatki uwielbiają bowiem wdrapywać się na wyższe powierzchnie. Taki trening ma również walory zdrowotne. Wspinanie się wspomaga bowiem koordynację wzrokowo-ruchową, a także poprawia stabilizację kręgosłupa i stawów.

Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?

Bezpieczeństwo Twojej pociechy, podczas korzystania z placu zabaw, zależy od wielu czynników. Zanim pozwolisz swojemu dziecku na nieskrępowaną zabawę, upewnij się, że wszystkie urządzenia oraz elementy konstrukcji placu są stabilnie przymocowane do podłoża. Nie powinny one ruszać się podczas stania, huśtania czy skakania. Sprawdź również szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami. Zwróć uwagę, czy są one na tyle małe, by nie stwarzać ryzyka, że zakleszczą się w nich kończyny czy palce dziecka.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na placu zabaw zależy nie tylko od jego wyposażenia. Równie ważna jest ostrożność. Z tego względu nie pozwalaj swojemu dziecku na korzystanie z urządzeń, które nie są dostosowane do jego wieku i wzrostu. Jeśli natomiast Twoja pociecha bawi się na wysokości, pamiętaj, aby cały czas ją asekurować. Zwróć również uwagę na otoczenie. Jeśli plac zabaw usytuowany jest w pobliżu drzew, usuń suche gałęzie, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo.

Drewniane place zabaw wymagają także regularnej konserwacji. Tę najlepiej przeprowadzić jesienią. Impregnacja poszczególnych elementów zabezpieczy konstrukcję przed butwieniem i gniciem. Wiosną warto z kolei przeprowadzić krótki przegląd i sprawdzać stan urządzeń zainstalowanych na placu zabaw. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są one sprawne i bezpieczne.

Bezpieczny plac zabaw – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli chcesz zorganizować bezpieczny plac zabaw, zastanów się również, nad wyborem odpowiedniej nawierzchni. Upadek na twardą kostkę może skończyć się nie tylko zadrapaniem czy niedużym skaleczeniem, lecz również poważną kontuzją. Właśnie dlatego warto zdecydować się na nawierzchnie naturalne, takie jak trawa, piasek czy drobny żwir. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Coraz częściej place zabaw wykładane są materiałami syntetycznymi, takimi jak płyty poliuretanowe SBR. Dzięki porowatej, nieco „gąbczastej” strukturze, zapewniają one odpowiedni poziom amortyzacji podczas upadku. Po tego typu produkty sięgają dziś jednak nie tylko osoby, które chcą zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo na placu zabaw. Warto bowiem wiedzieć, że nawierzchnia poliuretanowa ma właściwości wodoprzepuszczalne. Dzięki temu nawet po intensywnych opadach plac zabaw pozostanie suchy.

Podobne Artykuły