Jak zaplanować i zbudować własną siłownię ogrodową?

Jak zaplanować i zbudować własną siłownię ogrodową?

Zastanawiasz się, czy budowa siłowni ogrodowej to dobry pomysł? Z pewnością tak, jeśli chcesz regularnie ćwiczyć, ale nie masz czasu i ochoty na dojazdy do klubu fitness. Możliwość robienia treningów tuż obok domu brzmi kusząco. Pytanie, jak zaplanować oraz zbudować taką siłownię na świeżym powietrzu? Sprawdź nasze wskazówki!

Zaplanowanie miejsca na siłownię ogrodową

Zanim zamówisz sprzęt do ćwiczeń, dobrze zastanów się nad tym, gdzie powinna znajdować się Twoja siłownia ogrodowa. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które będą przydatne przy planowaniu siłowni w ogrodzie.

  • Wybierz miejsce, które znajduje się w półcieniu lub cieniu. Możesz umieścić sprzęty w altanie ogrodowej albo ustawić pawilon ogrodowy z daszkiem. Dzięki temu żadne warunki atmosferyczne nie zakłócają Twojego treningu.
  • Przed budową siłowni ogrodowej sprawdź, czy teren jest wyrównany.
  • Jeśli chcesz ustawić sprzęty do ćwiczeń na środku ogrodu, pamiętaj o odpowiednim podłożu. Wysyp je warstwą piasku albo rozłóż matę amortyzacyjną. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa (co jest szczególnie ważne, jeśli obok siłowni ogrodowej dla siebie chcesz wyznaczyć miejsce do ćwiczeń i zabawy dla dzieci). Poza tym, dzięki takiemu rozwiązaniu wyraźnie oddzielić strefę treningu od miejsca przeznaczonego do wypoczynku.
  • Jeśli masz dużo miejsca obok domu i zależy Ci na możliwości wykonywania urozmaiconych ćwiczeń, możesz wydzielić kilka stref (np. cardio, fitness).
  • Nie przejmuj się, jeśli masz niewiele miejsca na własną siłownię. Jeśli zadbasz o odpowiednie rozstawienie sprzętów, nie powinno być z tym problemu. W razie wątpliwości zapoznaj się z przykładowymi realizacjami ogrodowych siłowni. Są dowodem na to, że możesz mieć siłownię dostosowaną do potrzeb niezależnie od tego, ile masz miejsca obok domu.

Etap planowania siłowni w ogrodzie masz już za sobą? Skoro wybrałeś już dobre miejsce czas poznać odpowiedź na kolejne ważne pytanie. Czym kierować się przy wyborze sprzętów do siłowni na świeżym powietrzu?

Wybór odpowiedniego sprzętu

Pierwszy etap planowania siłowni w ogrodzie to wybór odpowiedniego miejsca. Drugi to zakup sprzętu, który powinien być dostosowany zarówno do Twoich potrzeb, jak i przestrzeni. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt do własnej siłowni.

  • Zwróć uwagę czy są to sprzęty zrobione z wysokiej jakości materiałów, które są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dobrze, jeśli dodatkowo są zabezpieczone specjalnymi impregnatami i farbami chroniącymi je przed mrozem, promieniami słonecznymi czy deszczem.
  • Zastanów się jakie ćwiczenia chcesz wykonywać. Zależy Ci na poprawie ogólnej sprawności fizycznej? W takim razie postaw na kalistenikę i treningi z ciężarem własnego ciała. Twoim celem jest budowa masy mięśniowej i wzmocnienie mięśni górnej partii ciała? Jeśli tak w Twojej siłowni nie powinno zabraknąć drążków do podciągania.
  • Jeśli masz więcej miejsca i uwielbiasz spędzać czas z rodziną na świeżym powietrzu pomyśl, czy nie połączyć własnej siłowni z miejscem zabaw dla dzieci. Oprócz sprzętów dla siebie możesz kupić ogrodowe ścianki wspinaczkowe, które łączą przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony są świetną zabawą dla Twojej pociechy i okazją do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z drugiej zachęcają dzieci do aktywności fizycznej i uczą wielu rzeczy.

Zasady bezpieczeństwa podczas budowy siłowni

Co zrobić, aby budowa siłowni ogrodowej była bezpieczna? Konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Po pierwsze zapoznaj się z instrukcją montażu dołączoną do sprzętu. Po drugie wybierz odpowiedni dzień na budowę. Nawet jeśli trudno Ci znaleźć czas w napiętym grafiku nie upieraj się na rozpoczęcie budowy podczas wietrznego czy deszczowego dnia. Poza tym upewnij się, że przestrzeń jest bezpieczna i nie ma w pobliżu dzieci.

Porady dotyczące konserwacji i utrzymania sprzętu

W Twoim ogrodzie stoi już wymarzona siłownia? Na tym nie koniec. Jeśli ma Ci dobrze służyć przez długi czas, pamiętaj o kilku poradach.

  • Raz na tydzień zrób dokładne oględziny sprzętu. Sprawdź, czy wszystkie elementy są na swoim miejscu, czy sprzęty działają sprawnie.
  • O ile masz więcej miejsca, pomyśl nad pawilonem ogrodowym. Dzięki zadaszeniu nie będziesz martwić się o to, że sprzęty są narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
  • Jeśli siłownia ogrodowa nie jest osłonięta żadnym daszkiem, pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pomogą Ci w tym specjalne preparaty służące do impregnacji.

Budowa i utrzymanie siłowni tuż obok domu nie są wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poświęcić na to tylko trochę czasu, aby w zamian zyskać możliwość trenowania tuż obok domu. Bez konieczności dojazdu do siłowni, czekania na sprzęt czy zakupu karnetu.

Podobne Artykuły