7 złotych zasad dla początkującego biegacza

To, że bieganie jest niezwykle zdrowe dla naszego organizmu świadczą nie tylko liczne badania naukowe, lecz również nieustannie rosnąca ilość sympatyków tego sportu. Jednakże jak zacząć biega by nie zniechęcić się już po pierwszych kilku metrach? Oto 7 podstawowych zasad.

 1. Buty do biegania
  Odpowiednio dobrane buty sprawią, że bieganie będzie o wiele bardziej komfortowe i zdrowe, lecz nie pomogą stać się mistrzem już podczas pierwszego biegu. Wybierając odpowiednie obuwie nie trzeba od razu wydawać kilkaset złotych w specjalistycznym sklepie sportowym – należy pamiętać tylko o kilku rzeczach. Aby buty były dobre powinny zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego też lepiej unikać sztucznych skór, warto również zwrócić uwagę, by buty były dobrze dopasowane, ponieważ Twoja stopa cały czas pracuje.
 2. Wygodny dres
  Raczej w jeansowych spodniach trudno byłoby rozpocząć przygodę z bieganiem, dlatego też już na samym początku zaopatrz się w wygodne dresy i lekką kurtkę lub bluzę, która będzie chroniła Cię przed chłodem.
 3. Miejsce do biegania
  Warto wybrać miejsce, które sprawia, że czujesz się komfortowo – skraj lasu, polna droga. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem dobrze jest zrezygnować z dróg asfaltowych, gdyż ich twarda powierzchnia może powodować szybsze męczenie się.
 4. Nie za dużo
  Gdy „techniczne” elementy zostaną przygotowane i rozpoczynasz bieg, wyraźnie określ swoje możliwości i nie próbuj na siłę przebiec jak najwięcej metrów. Jedna osoba przebiegnie kilometr bez żadnego problemu, natomiast ktoś inny opadnie z sił już po 100 metrach. Warto znać swoje możliwości i pokonywać je stopniowo.
 5. Chęci są najważniejsze
  Bez pozytywnego nastawienia każdy bieg będzie katorgą. Zaczynaj trenować stopniowo i z pozytywnym nastawieniem, a sukces będzie gwarantowany. Możesz rozpocząć również bieganie z ulubioną muzyką w słuchawkach.
 6. Biegnij i maszeruj
  Jest to złota zasada dla każdego początkującego biegacza. Początkowo, kondycja nie pozwala na nieprzerwany bieg trwający kilkanaście minut, dlatego też dobrą zasadą jest minuta marszu + dwie minuty biegu.
 7. Spokojne tępo
  Aby przebiec maraton lub po prostu by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, warto pamiętać, że nie jest to wyścig na 100 metrów. Spokojne, równomierne tempo pozwoli organizmowi przyzwyczaić się do wysiłku i stopniowo zwiększać dystanse.

Teraz, gdy znasz już 7 złotych zasad początkującego biegacza, nie pozostaje nic innego jak wstać, ubrać się i wyjść na dwór by pobiegać. Powodzenia!

Podobne Artykuły