Pomysły na ogrodowe place zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie atrakcje wybrać?

Pomysły na ogrodowe place zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie atrakcje wybrać?

Przydomowe place zabaw cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Za ich pomocą łatwo bowiem zaaranżować podwórko tak, by stanowiło bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla malucha. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w przypadku kilkulatka? Poznaj nasze pomysły na ogrodowe place zabaw, które sprostają wymaganiom najbardziej ruchliwych przedszkolaków.

Dlaczego warto zainwestować w ogrodowy plac zabaw?

Kilkulatki uwielbiają spędzać czas w aktywny sposób. Zabawa to dla nich nie tylko sposób na nudę czy forma odpoczynku. Ruch korzystnie wpływa również na ich zdrowie oraz rozwój funkcji poznawczych, takich jak koordynacja ręka-oko czy poczucie równowagi. Zabawy ogrodowe doskonale stymulują także kreatywność oraz pozwalają na rozładowanie energii. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców, którym zależy na zapewnieniu swoim pociechom możliwości aktywnego spędzania czasu, inwestuje w place zabaw do ogrodu. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą także producenci. Na rynku coraz częściej znaleźć można konstrukcje stwarzające wiele możliwości zabawy oraz rosnące razem z dzieckiem. Wystarczy tylko zmienić urządzenia zabawowe, by dopasować rodzaj atrakcji do potrzeb, możliwości i zainteresowań starszego smyka.

Jak zorganizować miejsce na zabawy ogrodowe dla przedszkolaków?

Na ogrodowy plac zabaw warto przeznaczyć wyodrębniony zakątek. Najlepiej, by znajdował się on w widocznym miejscu. Dzięki temu cały czas będziesz mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób bawi się Twoja pociecha. Jeśli to możliwe, wybierz również miejsce, które w godzinach największego nasłonecznienia znajduje się w cieniu. Twoje dziecko nie będzie musiało wtedy rezygnować z zabawy nawet w najbardziej upalne dni.

Organizując przestrzeń do rekreacji dla swojej pociechy, zadbaj o to, by była ona nie tylko bezpieczna, lecz również atrakcyjna dla malca. Oferta urządzeń zabawowych, jakie znaleźć można na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Zanim jednak wybierzesz konkretne rozwiązanie, pamiętaj, aby dopasować atrakcje na placu zabaw dla dzieci do możliwości i zainteresowań malca. Aranżacja przydomowej strefy rekreacji może okazać się sporym wydatkiem. Warto zatem postawić na rozwiązania, które mogą rosnąć razem z dzieckiem. Jednym z nich jest plac typu małpi gaj. Dzięki modułowej konstrukcji daje różne możliwości zabawy i rozbudowy.

Atrakcje na placu zabaw dla dzieci – poznaj nasze propozycje

Przedszkolaki słyną ze swojej niespożytej energii. Właśnie dlatego uwielbiają zabawy ogrodowe, które wymagają nieco ruchu i zwinności. Poniżej przedstawiamy nasze pomysły na ogrodowe place zabaw, które trafią w gusta najbardziej wymagających kilkulatków.

Ścianki wspinaczkowe

Ścianka wspinaczkowa do ogrodu to doskonałe rozwiązanie dla malca, który nie boi się wysokości i lubi wdrapywać się na różne przeszkody. Pokonanie toru wymaga nie tylko siły i zręczności, lecz również doskonałej koordynacji i kreatywności. Właśnie dlatego taka zabawa świetnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Ścianka wspinaczkowa może stanowić samodzielną atrakcję lub też element większej konstrukcji. Możesz ją wykorzystać np. jako alternatywę dla drabinki prowadzącej do zjeżdżalni.

Siatki wspinaczkowe

Siatki wspinaczkowe to coraz częściej spotykane atrakcje na placu zabaw dla dzieci. Trudno bowiem znaleźć kilkulatka, który nie czerpałby frajdy z możliwości samodzielnego wdrapywania się na większe wysokości. Taka aktywność świetnie wspiera ogólną sprawność motoryczną, wzmacnia mięśnie grzbietu oraz pozwala na stabilizację stawów. Warto zatem zadbać, by w przydomowym placu zabaw nie zabrakło tego typu atrakcji.

Drabinki ogrodowe

Drewniane drabinki ogrodowe dla dzieci stanowią doskonałe uzupełnienie przydomowych placów zabaw. Stwarzają one bowiem wiele możliwości zabawy – smyk może za ich pomocą wspinać się na wyższe poziomy konstrukcji lub też pokonywać tor przeszkód, wisząc na rękach. Zalety drabinek docenią jednak nie tylko kilkuletnie smyki, lecz również dorośli. Tego typu atrakcje na placu zabaw pozwalają bowiem wykonać kilka prostych ćwiczeń, jak chociażby podciąganie się na rękach.

Czy wiesz już, jak urządzić ogrodowy plac zabaw?

Chcesz, aby Twoja pociecha spędzała więcej czasu na świeżym powietrzu? Stwórz atrakcyjną i bezpieczną strefę rekreacji! Mamy nadzieję, że w naszym poradniku udało Ci się znaleźć kilka pomysłów na urządzenie placu zabaw w swoim ogrodzie. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. porady, jak zorganizować własną ogrodową siłownię.

Podobne Artykuły