Plac zabaw w ogrodzie – co powinno się na nim znaleźć

Plac zabaw w ogrodzie – co powinno się na nim znaleźć

Zabawa na świeżym powietrzu, szczególnie w czasie letnich wakacji, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto zadbać, aby dzieci miały zagwarantowane bezpieczne oraz rozwijające ich umiejętności miejsce, gdzie mogłyby puścić wodze wyobraźni i beztrosko się bawić? Co powinno się znaleźć na ogrodowym placu zabaw? Jak zorganizować czas pociechom, kiedy szkoły i przedszkola od nich odpoczywają? Oto trzy najważniejsze elementy!

 1. Drabinki, drążki
  Każde dziecko uwielbia sprawdzać swoje umiejętności, a dobrze zaprojektowane drabinki pozwolą na taką zabawę dziecku w każdym wieku. Wspinaczka to wspaniały sposób na rozwijanie wielu umiejętności. Dziecko uczy się dzięki nim utrzymywać równowagę, rozwija koordynację ruchowo-wzrokową, a nawet pokonuje własne lęki, jak chociażby lęk wysokości. Warto jednak pamiętać, że mniejsze dzieci powinny bawić się na drabinkach tylko pod opieką osób dorosłych. Do wyboru są różnorodne warianty – doskonale sprawdzają się klasyczne, metalowe drabinki na drewnianych konstrukcjach, lub połączenie drewnianych stelaży z sznurkowymi stopniami.


 2.  

 3. Huśtawki, liny
  Od dawna wiadomo, że huśtawka to nieodłączny element dzieciństwa. Wspaniałe uczucie bujania się doskonale odpręża i uspokaja dziecko. Potwierdzono nawet, że dzieci, które często bujają się na huśtawce, nie tylko odznaczają się o wiele większym spokojem i zrównoważeniem, lecz dodatkowo, o wiele lepiej rozwijają się intelektualnie. Dla mniejszych dzieci warto zamontować huśtawkę – fotelik lub taką wyposażoną w dodatkowe zabezpieczenie i oparcie. Starsze dzieci mogą śmiało bawić się na huśtawkach bez oparcia.
 4.  

 5. Ścianka wspinaczkowa
  Świetnym dodatkiem placu zabaw jest ścianka wspinaczkowa. Dziecko może w ten sposób rozwijać swoje umiejętności wspinaczkowe. Ścianka wspinaczkowa to również wspaniałe miejsce dziecięcych spotkań.

Jeżeli dziecko będzie miało odpowiednio przygotowane miejsce do zabawy, można być pewnym, że wybierze zabawę na świeżym powietrzu, niż oglądanie bajek przed telewizorem.

Podobne Artykuły