Zalety ćwiczeń typu cardio

Bardzo często decydujemy się na rozszerzenie naszej aktywności fizycznej, ponieważ zależy nam na poprawieniu wyglądu naszej sylwetki. Współczesna popkultura kreuje za pomocą mediów obraz szczupłych sylwetek, zarówno u kobiet, jak również u mężczyzn. Jednakże sama dieta „cud” nam w tym nie pomoże, nie pomogą również głodówki ani tabletki, które „same spalają tłuszcz”. Aby zadbać o nasze ciało, trzeba czegoś więcej. Najlepszą opcją są treningi cardio.

Trening cardio, bardzo często określany jest również mianem treningu wytrzymałościowego. Polega on głównie na takim doborze ćwiczeń, dzięki którym poprawimy wydolność serca, a co za tym idzie, również kondycję i sprawimy, że tkanka tłuszczowa zacznie znikać. Jednakże należy pamiętać, że szczególnie osoby początkujące, nie powinny rzucać się na głęboką wodę i ćwiczyć zbyt długo każdego dnia, ponieważ istnieje możliwość przetrenowania. Najważniejsze jest aby dostosować trening do swoich możliwości i zwiększać z czasem intensywność oraz czas ćwiczeń co pozwoli na zwiększanie efektywności metabolicznej.

Na dobry początek warto zainteresować się siłowym treningiem metabolicznym. Są to ćwiczenia, które opierają się głównie na pracy z obciążeniami – nie należy jednak ich mylić z ćwiczeniami kulturystycznymi. Taki typ treningu spala dużą ilość kalorii, nie jest monotonny, lecz ma jedną wadę na którą należy zwracać uwagę: przetrenowanie może prowadzić do spalania mięśni, dlatego też zalecane są przerwy między treningami.

Krótki intensywny trening interwałowy, czyli HIIT, zyskuje coraz większą popularność i coraz częściej dostrzegamy jego zalety. Takie ćwiczenia opierają się na bardzo intensywnie wykonywanych, lecz bardzo krótkich seriach połączonych z kilkunastosekundowymi przerwami. Taki trening nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Ze względu na intensywność ćwiczeń spalanie kalorii utrzymuje się przez długi czas na wysokim poziomie.

Oczywiście, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z jakimikolwiek ćwiczeniami, to doskonałą opcją będzie klasyczne bieganie, a nawet rozpoczęcie treningów od szybkich marszy. Warto pamiętać, że bez względu na nasz stopień zaawansowania, nie powinniśmy pomijać odpowiedniej rozgrzewki i właściwego rozciągania tuż po zakończonych ćwiczeniach. Początkowo może być ciężko, a nasz zapał może nieco osłabnąć, lecz gdy przezwyciężymy trudne początki, to będziemy się cieszyć piękną sylwetką.

Podobne Artykuły