5 zasad poprawnej rozgrzewk

Jak wykonać właściwą rozgrzewkę?

Codzienne ćwiczenia powinny być dla każdego z nas, bez względu na wiek oraz płeć, rutyną – zajęciem, którego nie będziemy odpuszczać. Dzięki ćwiczeniom poprawiamy nie tylko naszą kondycję i mamy możliwość wyrzeźbienia sylwetki. Odpowiedni trening wywołuje również uczucie szczęścia i satysfakcji dzięki wzmożonej produkcji endorfin. Jednakże żaden trening, bez względu czy planujemy ćwiczenia siłowe, czy też ćwiczenia typu cardio, nie może odbyć się bez właściwie przebiegającej rozgrzewki.

Rozgrzewka to nieodłączna część treningu. Dzięki niej ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek kontuzji zostaje zminimalizowane praktycznie do zera, co daje nam pewność, że cały trening okaże się sukcesem. Właściwa rozgrzewka sprawi również, że nasze osiągi w czasie ćwiczeń będą zdecydowanie lepsze i zaowocują dużo lepszymi efektami.

Jak wykonać właściwą rozgrzewkę?

  1. Rozgrzewka, w zależności od naszego stopnia zaangażowania w treningi powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Opcjonalny czas trwania rozgrzewki to około dziesięciu minut.

  2. Nie wolno zapominać o żadnej partii ciała! Bez względu na to, jaki trening masz zaplanowany – czy ćwiczysz brzuch, nogi, czy też plecy, poprawna rozgrzewka powinna uwzględniać każdą partię mięśni.

  3. Rozgrzewka przed treningiem to absolutna podstawa. Przygotowuje ona nasze ciało do wzmożonego wysiłku i chroni nas przed nieprzyjemnymi kontuzjami. Jednakże wiele osób zapomina, że po zakończonych ćwiczeniach powinniśmy jeszcze raz zadbać o właściwe rozciągnięcie naszych mięśni.

  4. Dokładność! Czasami bardzo zależy nam na szybkich efektach naszych treningów, dlatego też chcemy jak najszybciej przejść do właściwych ćwiczeń pozwalających nam na modelowanie naszej sylwetki. Niepoprawnie wykonana rozgrzewka działa na podobnej zasadzie, jakbyśmy całkiem o niej zapomnieli.

  5. Do rozgrzewki nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi i maszyn rodem z najlepszych siłowni świata. Wystarczy odpowiednie rozciąganie mięśni, szybki marsz aby wykonać łatwą i poprawną rozgrzewkę.

Ten nieodłączny element treningu jest bardzo często pomijany. Dlatego też warto podkreślać jego wagę i istotność. Po zakończonym treningu warto również zadbać o odpowiedni posiłek i nawodnienie organizmu

Podobne Artykuły