Aktywność fizyczna u dzieci – jak to z nią jest?

Aktywność fizyczna u dzieci – jak to z nią jest?

Dziecko to szczęście każdego rodzica, dlatego też niezwykle zależy nam na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Jednakże współczesność coraz częściej dostarcza nam zagrożeń, których nie zauważamy. Według wielu badań prowadzonych zarówno w Polsce, jak również za granicą, bardzo często pojawia się problem braku aktywności u najmłodszych. Może to skutkować różnorodnymi problemami, które zaczynają się pojawiać już w pierwszych latach życia, a w przyszłości, mogą skutkować jeszcze większymi.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem, komputerem lub komórką. Rozwój nowych technologii oraz łatwość w dostępie do nich sprzyja siedzącemu i mało aktywnemu trybowi życia. Większość czasu jest spędzana w domu, w czerech ścianach, z niewielką ilością aktywności na świeżym powietrzu. Nie sprzyja to dobrze młodemu organizmowi.

Aktywność ruchowa stanowi jeden z podstawowych warunków prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki systematycznemu wysiłkowi fizycznemu, który jest odpowiednio dostosowany do wieku i możliwości dziecka, możemy spokojnie obserwować rozwój naszej pociechy. Wpływa on stymulująco na rozwój i dojrzewanie w okresie dzieciństwa i młodości, a także na zachowanie zdrowia i kondycji w wieku dorosłym

Problemy, jakie pojawiają się w wyniku siedzącego trybu życia, to otyłość, która jest uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób naszego wieku, skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, asymetria wiążąca się z nierównomiernym rozłożeniem barków. Dodatkowo, brak aktywności wiąże się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie są to problemy, które należy bagatelizować, ponieważ mogą one przynieść opłakane skutki w wieku późniejszym.

Mimo, że w szkołach już od początkowych klas pojawia się obowiązek uczęszczania na zajęcia z wychowania fizycznego, bardzo często jest on nieprzestrzegany lub uważany za zbędny. Dzieci coraz częściej, przez nudne i mało atrakcyjne zajęcia coraz częściej szukają sposobów na uniknięcie tych zajęć. Dlatego też należy już od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku pewną smykałkę do sportu. Częste spacery do parków, na place zabaw, do małpich gajów pozwolą dziecku pokochać sport i przygodę jaką on niesie. Dobrze zaplanowany plac zabaw pozwoli dziecku nie tylko ćwiczyć młody organizm lecz również cieszyć się beztroską zabawą. Ponieważ aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, szczególnie dla dzieci i młodzieży, powinna być przyjemnością, a nie niemiłym obowiązkiem.

Podobne Artykuły