Street workout – czym jest i jak zacząć z nim przygodę?

Street workout – czym jest i jak zacząć z nim przygodę?

Trening na świeżym powietrzu zdobywa coraz liczniejsze grono zwolenników. I nic w tym dziwnego, jeśli spojrzeć na wszystkie jego zalety. Taka forma aktywności to dobry sposób, by wzmocnić mięśnie, popracować nad kondycją oraz dotlenić organizm. Wachlarz ćwiczeń, jakie można uprawiać w przestrzeni miejskiej, jest również bardzo różnorodny. Właśnie dlatego street workout to sport dla wszystkich, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak zacząć swoją przygodę z tą coraz bardziej popularną dyscypliną!

Czym jest street workout?

W miejskich parkach coraz częściej można spotkać osoby, które wykonują ćwiczenia z zakresu tzw. street workoutu. Na czym dokładnie polega ta forma aktywności? Powyższego terminu używa się do określenia treningu siłowego, podczas którego wykorzystuje się ogólnodostępne elementy zabudowy miejskiej, takie jak chociażby ławki, murki czy drążki. Street workout w dużym stopniu opiera się na kalistenice. Podczas wykonywania wielu ćwiczeń wykorzystuje się bowiem masę własnego ciała. Duża popularność tej dyscypliny sprawia, że w wielu miastach powstają tzw. street workout park. Są to strefy aktywności fizycznej, wyposażone w różnego rodzaju drążki, poręcze i drabinki. Pozwalają one na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Dlaczego street workout jest coraz popularniejszy?

Street workout to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów ulicznych. Obejmuje on bardzo szeroki wachlarz ćwiczeń, które świetnie kształtują sylwetkę, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają kondycję. Tak duża różnorodność sprawia, że z tej formy aktywności mogą korzystać osoby w każdym wieku, niezależnie od stopnia zaawansowania. Nic więc dziwnego, że na trening z zakresu street workoutu coraz częściej decydują się nawet seniorzy. Kolejną z zalet tej formy aktywności jest dostępność. Parki streetworkoutu można dziś spotkać na terenie wielu miast i miasteczek. Place do treningów dostępne są bezpłatnie, dlatego ćwiczenia na zewnątrz można wykonywać bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak zacząć przygodę ze street workoutem?

Choć street workout można uprawiać wszędzie, to jednak warto poświęcić chwilę i znaleźć plac treningowy, wyposażony w kilka podstawowych urządzeń, takich jak drabinki, drążki czy poręcze. Dzięki temu będziesz w stanie wykonać różnego rodzaju ćwiczenia, angażujące najważniejsze grupy mięśni.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, w pierwszej kolejności postaw na najprostsze formy aktywności, które pozwolą Ci zwiększyć siłę mięśni, gibkość oraz ruchomość w stawach. Wśród przykładów takich ćwiczeń wymienić można:

  • unoszenie nóg w zwisie,
  • podciąganie na drążku
  • pompki na poręczach,
  • wykroki,
  • przysiady.

Gdy dojdziesz do większej wprawy, swój trening możesz wzbogacić o ćwiczenia izometryczne oraz lekkoatletyczne. Jeśli szukasz inspiracji, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika siłownia pod chmurką – przykładowe ćwiczenia.

Jak często ćwiczyć?

Treningi początkowo nie powinny być zbyt forsowne. W zupełności wystarczy, jeśli będziesz ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu w kilku krótkich seriach. Gdy uda Ci się już wzmocnić mięśnie oraz poprawić kondycję, możesz zwiększyć częstotliwość treningów, np. od 4 do 5 razy w tygodniu. Choć street workout to sport dla wszystkich, to jednak łatwo w nim o kontuzję. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz ćwiczenia na zewnątrz, pamiętaj o solidnej rozgrzewce. Dzięki niej przygotujesz również najważniejsze grupy mięśniowe do intensywnej pracy. To z kolei sprawi, że trening będzie bardziej efektywny.

Stwórz plac treningowy we własnym ogrodzie!

Street workout to sport, którego uprawianie może przynieść wiele korzyści. Jeśli zatem chcesz ćwiczyć regularnie, możesz rozważyć zbudowanie własnego placu treningowego. Najprostszy ogrodowy zestaw street workout składa się z drabinek, kilku drążków i poręczy. Tyle w zupełności wystarczy, by wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, takie jak chociażby podciąganie, dipy czy wzniosy nóg. Własna siłownia ogrodowa z pewnością okaże się również nie lada gratką dla dzieci. Wystarczy tylko dokupić kilka urządzeń, by w mgnieniu oka zamienić ją w funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw.

Podobne Artykuły