Siłownia pod chmurką. Przykładowy zestaw ćwiczeń, dzięki którym poprawisz swoją kondycję

Siłownia pod chmurką. Przykładowy zestaw ćwiczeń, dzięki którym poprawisz swoją kondycję

Ćwiczenia na zewnętrznej siłowni to rozwiązanie dla osób, którym ciężko znaleźć czas i siłę na dojazdy do klubu fitness. Poza tym trening na świeżym powietrzu ma wiele innych zalet. Jakich? Sprawdź, dlaczego warto trenować na zewnątrz i poznaj ćwiczenia, dzięki którym poprawisz kondycję.

Dlaczego warto trenować na świeżym powietrzu?

Regularna aktywność fizyczna pomaga nie tylko w osiągnięciu czy utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jest również doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia, pozbycie się stresu i napięcia.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny ćwiczyć przez minimum 150 minut tygodniowo. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę, że możesz rozłożyć ten czas na kilka dni. Jednak zdarza się, że przy intensywnym trybie życia trudno znaleźć czas czy ochotę na te 150 minut ćwiczeń.

Dobrze znasz problem z dojazdem na siłownię? Mieszkasz za miastem i masz daleko do siłowni, basenu czy innych obiektów sportowych? Nie uśmiecha Ci się stać w korku w drodze do studia fitness, bo i tak masz mało czasu na cokolwiek poza pracą?

Jeśli masz trochę wolnego miejsca wokół domu, rozwiązaniem Twoich problemów będzie siłownia pod chmurką. Dzięki niej nie będziesz martwić się o dojazdy na trening. Ponadto zyskasz możliwość wyboru sprzętów, dzięki którym zadbasz o kondycję i dobre zdrowie. Możliwości jest wiele. Jeśli uwielbiasz wspinaczkę ogrodowe ścianki wspinaczkowe to coś dla Ciebie. Wolisz się podciągać? Nie ma problemu, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zamontował specjalne drążki w swoim ogrodzie.

Siłownia tuż pod domem to wygodne rozwiązanie. Jednak na tym nie kończy się lista zalet. Trenowanie na świeżym powietrzu niesie za sobą szereg innych korzyści:

  • zmniejsza ryzyko niedoboru witaminy D – większość tego cennego składnika powstaje w wyniku syntezy skórnej zachodzącej z udziałem promieni słonecznych;
  • pomaga zmniejszyć stres;
  • ułatwia zasypianie;
  • daje możliwość oderwania wzroku od ekranu komputera czy telefonu (co prawda trening w pomieszczeniu też ma tę zaletę, ale outdoor to także okazja do wpatrywania się w uspakajającą naturalną zieleń);
  • stwarza okazję do wspólnych ćwiczeń z pozostałymi członkami rodziny (możesz zachęcić swoje dzieci do aktywności fizycznej i oprócz sprzętów dla siebie zamontować drabinki ogrodowe).

Poza tym ćwiczenia na zewnętrznej siłowni to okazja do tego, aby wyjść z pomieszczenia. Jeśli spędzasz długie godziny w biurze, będziesz mógł zadbać o spalanie kalorii i wzmacnianie mięśni, a jednocześnie napawać się pięknem przyrody i łapać promienie słońca.

Przykładowy zestaw ćwiczeń na siłowni pod chmurką

Siłownia pod chmurką daje spore możliwości, jeśli chodzi o trenowanie. Nie musisz martwić się o to, że Twój trening będzie mniej urozmaicony czy efektywny. Oto przykładowy zestaw ćwiczeń, który pokazuje, że jest wręcz odwrotnie.

  • Podciąganie na drążku – to jedno z obowiązkowych ćwiczeń dla osób, które pragną wzmocnić mięśnie górnej części ciała (w tym mięśnie głębokie, które kształtują poprawną postawę ciała). Jeśli też Ci na tym zależy wystarczy, że zamontujesz drążki do podciągania tuż obok domu. Dzięki nim będziesz mógł wykonywać ćwiczenia regularnie w dogodnym czasie.
  • Ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała – trening na drążku czy innym sprzęcie możesz przeplatać różnymi ćwiczeniami na zewnętrznej siłowni, do których potrzebujesz jedynie ciężaru własnego ciała. Mogą być to pompki, plank albo różne wersje przysiadów.
  • Trening przy użyciu kółek gimnastycznych albo worków bokserskich, które możesz zamontować na drabince.
  • Ćwiczenia na ławeczce do podnoszenia ciężarów albo hantli – to dobry sposób na rozbudowę mięśni i zwiększenie ich siły.

To tylko kilka przykładów. Projektując siłownię pod chmurką, zastanów się, jakie masz potrzeby i ile miejsca możesz przeznaczyć na strefę do ćwiczeń. Możliwości są niemal nieograniczone. Bez problemu stworzysz miejsce idealnie dopasowane do Ciebie i reszty domowników.

Jak wzmocnić swoją wytrzymałość na zewnętrznej siłowni?

Interesują Cię ćwiczenia na poprawę kondycji? Podciąganie na drążku, wypady, pajacyki, deska to tylko kilka z tych, które wzmocnią Twoją wytrzymałość.

Jeśli chodzi o siłownię ogrodową doskonałym rozwiązaniem, będzie drążek do podciągania. Nigdy wcześniej go nie używałeś? W takim razie zacznij od czegoś prostszego i naucz się luźno wisieć na drążku (wbrew pozorom wymaga to trochę wysiłku). Następnie rozszerzaj plan treningowy o ćwiczenia wykonywane zarówno nadchwytem, jak i podchwytem np. aktywny zwis, podciąganie nachwytem czy dipsy.

Decydując się na siłownię obok domu, oszczędzasz zarówno czas, jak i energię. Nie musisz martwić się o czasochłonne i irytujące dojazdy. Odpada problem z zatłoczonymi pomieszczeniami i czekaniem w kolejce do sprzętu. Masz wszystko, czego potrzebujesz tuż obok domu. Teraz wystarczy, że znajdziesz przynajmniej 150 minut tygodniowo na to, aby wyjść do ogrodu i poćwiczyć. Na pewno wyjdzie Ci to na dobre!

Podobne Artykuły