Ochrona przed słońcem
Nadchodzące dni to prawdziwe lato w środku wiosny. Ciepło, słońce, brak deszczu – idealna pogoda by wyjść na spacer, spędzić czas na świeżym powietrzu, zabrać dzieci na podwórko lub na plac zabaw. Jednakże, już teraz, taka słoneczna pogoda może okazać się zdradziecka. Warto pamiętać o właściwej ochronie, szczególnie naszych najmniejszych pociech. Jak chronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym?
Od dawno wiadomo, że promienie słoneczne szkodzi naszym organizmom. Jednakże nie należy demonizować i popadać w skrajności, gdyż dzięki słońcu, nasz organizm może produkować chociażby bardzo ważną witaminę D. Najniebezpieczniejszymi efektami, które powstają w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu mogą być oparzenia słoneczne. Naukowcy odkryli, że dzieci, które są szczególnie podatne na oparzenia słoneczne i doświadczyły w dzieciństwie tego nieprzyjemnego podrażnienia, są kilkukrotnie bardziej narażone na powstanie czerniaka. Warto dbać o naszą skórę.
Kremy z filtrem
Podstawową ochroną przed słońcem jest używanie kremów z filtrem. Podejście, że takie „specyfiki” potrzebne są tylko latem, jest błędne. Już wiosną warto zaopatrzyć się w dobrze dopasowany do naszych potrzeb krem z filtrem, który stworzy ochronną powłokę na naszej skórze. Wybierając krem lub piankę należy zwrócić uwagę na obecność filtrów UVA i UVB – im wyższy faktor (minimum 30), tym lepiej. Podczas nakładania należy omijać okolice oczu. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dzieci, jest zrobienie próby uczuleniowej: niewielką ilość kremu nakładamy na przykład na rękę, by sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna. Warto również pamiętać, że jednorazowe posmarowanie się kremem z filtrem nie wystarczy, czynność tę warto powtarzać co 3-4 godziny.
Szukanie cienia
W ciągu dnia, szczególnie między godziną 11, a 15 należy uważać, gdyż jest to okres największego promieniowania słonecznego. Jest to ważne szczególnie latem, lecz również teraz należy mieć to na uwadze. Chcąc by dziecko spędzało czas na świeżym powietrzu, trzeba zadbać o odpowiednio zacienione miejsce do zabawy. Organizując na podwórku własny plac zabaw, dobrze jest zaplanować go w okolicy rozłożystego drzewa, które zapewni schronienie przed słońcem. W przypadku najmniejszych dzieci, czas spędzany na słońcu powinien być stopniowo wydłużany, by uniknąć poparzeń na wrażliwej skórze malucha.
Odpowiedni ubiór
W bardzo ciepłe dni, gdy spędzamy czas na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na nasz ubiór. Sztuczne materiały, poliester i inne domieszki, które nie przepuszczają powietrza mogą spowodować nadmierne pocenie się organizmu i odczuwanie znacznie większej temperatury niż jest w rzeczywistości. Warto również pamiętać o czapce lub kapeluszu – taka ochrona przed słońcem zapewni uniknięcie nieprzyjemnych bólów głowy, a w szczególnych przypadkach nawet udaru słonecznego.
Ochrona przed słońcem jest niezwykle istotna. Jeżeli jednak zdarzy się rumień, a nawet oparzenie słoneczne, potrzebna jest szybka reakcja. Skórę trzeba ochłodzić używając zimnych okładów lub chłodnej wody. Nigdy nie należy nakładać opatrunków, bandaży, należy również wystrzegać się tłustych kremów. Pamiętajmy, chociaż zabawa i odpoczynek na słońcu jest niezwykle przyjemny, w skrajnych przypadkach może okazać się bardzo niebezpieczny.