Polskie dzieci coraz mniej sprawne. Szokujące wyniki badań AWF-u

Polskie dzieci coraz mniej sprawne. Szokujące wyniki badań AWF-u

Sprawność fizyczna u polskich uczniów jest na poziomie niepokojącym. Prowadzone w szkołach badania AWF przyniosły alarmujące wyniki. Specjaliści zaproponowali jednak kilka rozwiązań, które mają w przyszłości poprawić tę sytuację.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest sprawność fizyczna dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi. Tymczasem zmiana stylu życia doprowadziła do wyraźnego spadku kondycji zdrowotnej wśród uczniów szkół podstawowych. To już przekłada się na większe problemy zdrowotne, pojawianie się dolegliwości bólowych i pogorszenie samopoczucia. Przedstawiamy wyniki najnowszych badań AWF i proponowaną strategię walki z gorszą kondycją fizyczną u najmłodszych.

Problemy ze sprawnością fizyczną dzieci – wyniki badań

W zdrowym ciele zdrowy duch – to powiedzenie kojarzy chyba każdy. Już od dawna wiadomo, że ruch i ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety w ostatnich latach kondycja zdrowotna młodego pokolenia pozostawia sporo do życzenia. Przeprowadzone niedawno badania AWF potwierdzają to, co każdy z nas widzi na co dzień w rodzimych szkołach, na ulicach i na placach zabaw. Jak wygląda sprawność dzieci w liczbach?

Jak przekonują specjaliści z warszawskiego AWF, niewystarczający poziom sprawności fizycznej ma 94 procent dzieci w Polsce. Raport wskazuję, że prawie 17 procent dzieci wymaga natychmiastowej pomocy specjalistycznej. U wielu z badanych dzieci zanotowano nadwagę, a średnia jest wyższa, niż jeszcze 10 lat temu. Wykazano też, że prawie 10% dzieci w klasach I-III nie jest aktywne fizycznie nawet na szkolnych lekcjach wychowania fizycznego. W starszych klasach ten współczynnik wygląda jeszcze gorzej.

Badania wśród uczniów klas I-III wykazały, że 88% dzieci nie potrafi wykonać prawidłowo przewrotu w przód, a 86% nie jest w stanie złapać odbitej od ściany piłeczki tenisowej. Wśród uczniów klas starszych 78% badanych nie potrafi pokonać przeszkody w biegu, a 74% nie potrafi kozłować piłką.

Otyłość to nie jedyny problem, jaki wynika z braku aktywności fizycznej. Prawie 8 na 10 dzieci skarży się też na bóle kręgosłupa wynikające z braku ruchu. Coraz więcej dzieci ma wady postawy wynikające ze zbyt długiego czasu spędzanego w pozycji siedzącej, a także przed ekranami komputerów i telefonów. Z braku ruchu wynikają również schorzenia natury psychicznej, takie jak:

  • gorsze samopoczucie,
  • kompleksy,
  • brak poczucia własnej wartości.

Z czego wynika niska kondycja zdrowotna dzieci?

Główną przyczyną pogarszania się kondycji zdrowotnej wśród dzieci jest zmiana stylu życia całego pokolenia. Obecnie nie korzystamy tak bardzo z fizycznych zdolności naszego ciała, jak miało to miejsce jeszcze 100 lat temu. Do funkcjonowania w większym stopniu wykorzystujemy umiejętności intelektualne. Przed kilkoma dekadami to ruch stanowił najciekawszą rozrywkę i oferował największą ilość emocji. Tymczasem dziś dzieci chętniej spędzają czas w świecie wirtualnym, oczywiście w pozycji siedzącej.

Warto zaznaczyć, że młodsze dzieci chętnie podejmują aktywność fizyczną, jeśli są nią zainteresowane. Chętniej uczestniczą w zajęciach i zorganizowanych zawodach sportowych. Z chęcią korzystają też z przystosowanego dla nich sprzętu, jaki może stanowić plac zabaw dla dzieci do ogrodu.

Sposoby na poprawę sytuacji zdrowotnej dzieci

Badania AWF przyniosły nie tylko niepokojące wyniki, ale także kilka sposobów na rozwiązanie problemów. Inicjatywę podjęła fundacja MultiSport, organizując program Aktywne Szkoły. W ramach promocji aktywnego stylu życia prowadzonych jest kilka rodzajów działalności, takich jak:

  • crossfit – zajęcia ogólnosprawnościowe;
  • zumba – zajęcia taneczne z elementami fitness;
  • stretching, pilates i joga – rozciąganie i wyciszenie;
  • koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Edukacja fizyczna prowadzona jest również poza szkołami. Tu na szczególną uwagę zasługują wydarzenia z cyklu „Lekcje WF-u z Mistrzami”. Na różnych wydarzeniach masowych prowadzone są także zajęcia z wykwalifikowanymi trenerami i instruktorami, które mają przekonać dzieci do aktywności.

Powszechną inicjatywą jest również rozbudowa infrastruktury sportowej. Poza boiskami sportowymi zlokalizowanym przy szkołach i ośrodkach rekreacyjnych powstaje wiele siłowni na świeżym powietrzu. Sporym zainteresowaniem wśród starszych uczniów cieszą się konstrukcje typu street workout. Z kolei młodsze dzieci chętniej korzystają z bezpiecznych placów zabaw, których konstrukcja wymusza na nich zróżnicowaną aktywność fizyczną.

Jak zadbać o sprawność fizyczną swoich dzieci lub młodzieży oddanej nam pod opiekę? Tu z pomocą przyjdzie oferta sklepu Silownieogrodowe.com. To profesjonalne i w pełni bezpieczne konstrukcje, które można zamontować na placu zabaw, w ogrodzie lub skwerku w obrębie parku. Niewielkie estetycznie wykonane siłownie do ogrodu lub na plac zabaw zmobilizują do aktywności fizycznej każdego młodego człowieka.

Podobne Artykuły