Znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu

Fakt, że organizm człowieka składa się w znacznej części z wody jest znany już kilkulatkom. Woda to źródło życia, sprawia, ze dzięki niej możemy odpowiednio funkcjonować. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że organizm dorosłego człowieka, który uprawia aktywność fizyczną, może w ciągu dnia stracić 2,500 ml wody. Znaczna część jest wydalana przez nerki, jednakże około 700 ml wydalamy przez skórę i układ oddechowy. Taki ubytek powinien być regularnie uzupełniany, gdyż w innym przypadku można doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu.

Jeżeli zastanawiasz się jakie mogą być objawy niedoboru wody, to warto zacząć obserwować swoje ciało. Jednym z głównych objawów są zawroty głowy i tzw. mroczki przed oczami, szczególnie w przypadku nagłej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na bóle i skurcze mięśni, gdyż nie są one jedynie przejawem niedoboru magnezu. Słabe nawodnienie organizmu przejawia się również prze obniżenie elastyczności skóry, zatwardzenia, bóle brzucha i spadek ciśnienia krwi.

Z jakiego powodu najczęściej pojawia się problem z nawodnieniem organizmu? Problemy te wynikają z źle zbilansowanej diety, szczególnie w okresie, gdy zależy nam na spalaniu tkanki tłuszczowej i wprowadzamy dietę redukcyjną. Ograniczamy wówczas wielkość spożywanych porcji i bardzo często zapominamy o uzupełnianiu poziomu wody. Również zabieganie, stres i brak czasu sprawia, że nie sięgamy po wodę tak często jak powinniśmy. Należy pamiętać, że jeżeli zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej to organizm powinien mieć odpowiedni poziom nawodnienia, gdyż w przypadku niedoboru, organizm nie może rozpocząć procesu spalania zbędnych kalorii.

Bardzo często zdarza się, że chcąc szybko nawodnić organizm, sięgamy po pierwszy z brzegu napój. Jest to bardzo duży błąd, gdyż różnego rodzaju napoje zawierają głównie cukier i składniki chemiczne, które nie zaspokoją pragnienia oraz wpłyną negatywnie na nasz organizm. Powinno się wybierać wodę mineralizowaną, gdyż jest ona najlepiej przyswajana przez organizm. Dobrym rozwiązaniem są również różnego rodzaju herbatki oparte na naturalnych składnikach, czyli herbaty ziołowe. Wyjątkową popularnością cieszą się również soki – należy jednak zwracać na nie uwagę i pamiętać, by były to soki świeżo wyciskane. W przypadku soków, które kupujemy w sklepie, powinny to być te produkty, których data ważności wynosi maksymalnie 48 godzin. Dbając w ten sposób o odpowiedni poziom nawodnienia naszego organizmu unikamy wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia problemów, wspomagamy układ odpornościowy i osiągamy znacznie lepsze efekty podczas treningów.

Podobne Artykuły