Wiosenne sianie i sadzenie

Wiosna już coraz bliżej – oznacza to, że ziemia w ogrodzie rozmarzła i powraca do dobrego stanu po zimie. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście wykonywać pierwszych prac w ogrodzie, by przygotować go na ciepłe letnie dni, to czas najwyższy zadbać o swój własny kawałek zieleni. Kolejnym krokiem prowadzącym do wspaniałego ogrodu, gdzie będzie można cieszyć się spokojnym i relaksującym wypoczynkiem, jest wybór oraz sadzenie kwiatów. Dzisiaj o tym, jak wybrać rośliny, które sadzimy wiosną.

Na przełomie marca oraz kwietna warto rozpocząć przygotowywać rośliny pod późniejszy rozsad. Oznacza to, że trzeba zaopatrzyć się w doniczki i skrzynie, dobrej jakości ziemię i wybrane przez nas nasiona kwiatów. Bardzo dobrze nadają się szałwie, celozje, lwie paszcze i werbeny oraz aksamitki, astry i portulaki. Wysiane nasiona powinny mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, która oscyluje w granicy 15-20 stopni Celsjusza – gwarantuje to bezpieczny i szybki wzrost roślin. Należy pamiętać, że gdy z nasion wykiełkują ozdobne kwiaty nie wolno od razu przesadzać ich w grunt, ponieważ może to spowodować nieprzyjęcie się roślin. Młode sadzonki należy hartować przez około 7 dni. Oznacza to, że tuż przed wysadzeniem w grunt trzeba rośliny wynosić na zewnątrz, by delikatne sadzonki nie zniosły źle zderzenia z inną temperaturą. Hartowanie roślin pozwala na wzmocnienie ich i uodpornienie, dzięki czemu można mieć pewność, że bezproblemowo przyjmą się po rozsadzie.

Na początku kwietnia można również rozpocząć wysiewanie nasion w grunt. Bardzo dobrymi kwiatami w tym przypadku okaże się czarnuszka, ostróżki jednoroczne, nagietki, czy też eszolcje. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to już w połowie kwietnia można dodatkowo wysiać wilce, komosy, maciejki, słoneczniki, czy aksamitki.

Warto również, już teraz, przygotować cebule, bulwy i karpy roślin kwitnących. Ich wybór jest bardzo szeroki i w znacznej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Sadzenie można rozpocząć już pod koniec marca, jeżeli tylko pogoda dopisuje. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również sadzenie cebul i bulw w doniczkach, które będą przechowywane w domowej temperaturze – wówczas wysad powinien odbywać się na początku kwietnia. Efektem takiego zabiegu jest znacznie szybszy wzrost roślin.

Przygotowanie roślin do sadzenia to ważny element dbania o ogród. Jeżeli zależy nam na jego pięknym wyglądzie warto zastanowić się nad kompozycjami, jakie chcemy uzyskać. Odkładanie tych czynności może skutkować opóźnieniem w wzroście roślin, a przez to znacznie późniejszym ich okresem kwitnienia. Warto cieszyć się pierwszymi, kolorowymi kwiatami już jak najwcześniej, szczególnie, gdy pogodna do tego zachęca.

Podobne Artykuły