Czy cukier naprawdę szkodzi naszemu zdrowiu?
Czekolada, cukierki i praliny, ciasta, ciasteczka i torty – któż nie lubi słodyczy? Częstujemy się nimi przy każdej okazji. Ponadto cukier jest wykorzystywany praktycznie wszędzie – słodkie napoje, płatki śniadaniowe, bułeczki drożdżowe – nawet nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu produktach on się znajduje oraz jak duże porcje cukru spożywamy w ciągu dnia. Dlaczego jednak jest to aż tak ważne?
Cukier jest określany „białą śmiercią” i chociaż jeszcze niedawno ta nazwa była zarezerwowana tylko dla soli, obecnie to właśnie ten słodki dodatek do wszystkiego staje się coraz bardziej niebezpieczny.
Nie bez powodu dietetycy nazywają cukier pustymi kaloriami. Owszem, po spożyciu słodkiej przekąski nasz organizm otrzymuje zastrzyk energii, który bardzo szybko odczuwamy. Jednakże dobre samopoczucie znika bardzo szybko pozostawiając uczucie chęci na kolejne małe co nieco. A tak nie powinno być. Powodem jest fakt, że oczyszczony cukier bardzo szybko podnosi poziom insuliny, wytwarza w organizmie kwasy organiczne, zmienia przemianę mineralną, osłabia przyswajanie witaminy B. Te, jak również wiele innych negatywnych zmian, skutkuje otyłością, osłabieniem pamięci i koncentracji, powoduje bezsenność i nerwowość, jak również podnosi poziom cholesterolu. Największym niebezpieczeństwem spożywania nadmiernych ilości białego cukru jest ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Sposób na uchronienie się przed negatywnym wpływem szkodliwego, białego cukru, wydaje się być bardzo prosty. Teoretycznie należałoby zrezygnować z słodzonych produktów lub chociaż ograniczyć je do niezbędnego minimum. Jednakże w praktyce nie jest to takie łatwe do osiągnięcia, nawet z bardzo silną wolą i determinacją, ponieważ przemysł spożywczy poszukując sposobów na poprawienie smaku, zaczął wykorzystywać bogaty w fruktozę syrop kukurydziany. Współcześnie dosładzane jest około 80% produkowanej żywności.
Czy jest wobec tego jakikolwiek sposób na uchronienie się przed niszczącym wpływem cukru?
Rozwiązaniem tego problemu powinno być wybieranie produktów spożywczych o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Decydując się na naturalną żywność, która nie zostaje poddana wieloetapowym procesom produkcyjnym, jest w znacznie mniejszym stopniu „skażona”, a przez to zdrowsza i bezpieczniejsza dla naszego organizmu. Warto w tym momencie również zwrócić uwagę, że dzięki świadomej konsumpcji, decydowaniu się na wybór wyselekcjonowanych przez nas produktów, istnieje szansa na zmianę rynku, gdyż producenci zostaną zmuszeni do wprowadzania zmian w sposobie produkcji żywności. Tylko świadomość, że cukier naprawdę powoduje wiele problemów ze zdrowiem i zniszczeń w organizmie może sprawić, że rozpocznie się poszukiwanie zdrowszych opcji, a co za tym idzie, nastąpi rezygnacja z kupowania wysoko przetworzonej żywności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować ze słodyczy, należy wprowadzać zmiany stopniowo. Dużo lepszym rozwiązaniem niż używanie białego cukru, będzie wybór brązowego cukru oraz owoców. Zmiany jakie zajdą w naszym organizmie i wpłyną na nasze samopoczucie na pewno będą pozytywnie zaskakiwać.